Česká bankovní asociace doporučila bankám, aby klientům umožnily odklad splátek u hypotečních a ostatních úvěrů. O tříměsíční odklad splátek mohou požádat klienti, kteří přišli o část nebo celý zdroj příjmů.
Koronavir ohrožuje nejen zdraví obyvatel, ale i zdroje jejich příjmů. Tisíce provozoven bylo uzavřeno nebo funguje v omezeném režimu. Podniky ukončují výrobu. Zaměstnanci přicházejí o velkou část příjmů z důvodu ošetřovného na děti. Mnoho lidí je v karanténě nebo postiženo onemocněním.
Jak splácet hypotéku? Můžete v době finanční tísně způsobené mimořádnou situací z důvodu ohrožení koronavirem žádat o odklad splátek? Ano!
Na základě doporučení České bankovní asociace budou banky souhlasit se žádostmi o mimořádné odložení splátek, a to až o tři měsíce. O odklad splátek můžete požádat, pokud splácíte hypoteční nebo spotřebitelský úvěr. Na odklad splátek budou přistupovat i stavební spořitelny nebo nebankovní společnosti.
Odklad splátek není automatický a neplatí pro všechny klienty. O odklad splátek musíte banku požádat a zároveň prokázat (doložit) důvod žádosti. Banky budou každou žádost posuzovat individuálně.
Banky se dosud neshodly na postupu, zda budou klientům po dobu tří měsíců účtovat úroky z úvěru a další poplatky. Zároveň nepanuje shoda ohledně možného zápisu do bankovního registru. Odklad splátek z důvodu koronaviru se podle některých bank do registru dlužníků zapíše, ale ne jako negativní záznam, který by klienta poškodil v budoucnu.
Řada bank už na svých internetových stránkách zveřejnila formulář, prostřednictvím kterého můžete o odklad splátek požádat. Ostatní banky vyzývají, abyste je kontaktovali e-mailem. Každou žádost je nutné bance doložit.
O odkladu splátek se uvažuje od dubna 2020. Žádost o odklad společně s doložením nároku posílejte bankám minimálně 10 dní před termínem splátky. Zároveň je nutné, abyste v dané době nic nedlužili. OSVČ musí mít aktivní živnost ještě před datem vyhlášení mimořádného stavu.
Konkrétní pravidla nastavují banky v souladu s interními předpisy. Konkrétní postup vám upřesní pracovníci jednotlivých bank.
Nové hypotéky určitě zažijí omezení. Již nyní víme o zpřísnění podmínek ze strany bank. Proto bych případný zájem o řešení nového nebo refinancování starého úvěru neodkládal. Krátkodobě pravděpodobně vzrostou i úrokové sazby kvůli předpokladu zhoršené platební kázně.
Prodej ani koupě nemovitosti není jednoduchá v čase klidu, natož v době koronaviru. Chcete se na něco zeptat? Neváhejte se na mě obrátit.