Český realitní trh zažívá velmi turbulentní období. Dá se říct, že v této nejisté době bychom spíše očekávali rozvážné nákupy, skutečnost je ale naprosto odlišná. Je to dáno i tím, že investice do nemovitostí je stále považována za jednu z nejjistějších investic. Poptávka po rezidenčních nemovitostech nyní výrazně převyšuje nabídku a především ceny nemovitostí v atraktivních lokalitách překonávají stále nová cenová maxima. Snad jen v horších lokalitách a u nemovitostí, jako jsou třeba panelové byty před revitalizací, lze očekávat stagnaci, nebo i mírný pokles cen. Statistika nuda je, však dává cenné údaje
Co musíte vyřídit, pokud se rozhodnete pro koupi mobilního domu
Popularita mobilních domů v posledních létech stále roste. Pořizujeme si je nejen k rekreaci, ale i k trvalému bydlení. K jejich oblibě přispívá nízká pořizovací cena a v moderních typech těchto domů i relativně slušný komfort bydlení.
Kupujete nebo prodáváte nemovitost a řešíte, u koho vlastně budou peníze, které jako kupující zaplatíte prodávajícímu, nebo jako prodávající dostanete od kupujícího za svou nemovitost. A kdo je tedy bude opatrovat? A jak dlouho?
Kam budou peníze schovány pro dobu převodu vlastnického práva na katastrálním úřadě, by si obě strany, jak kupující, tak i prodávající, měli ujasnit již při sestavování kupní smlouvy.
Česká bankovní asociace doporučila bankám, aby klientům umožnily odklad splátek u hypotečních a ostatních úvěrů. O tříměsíční odklad splátek mohou požádat klienti, kteří přišli o část nebo celý zdroj příjmů.
Prezident Miloš Zeman podepsal dne 18.9.2020 zákon o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, který Poslanecká sněmovna schválila 15.9.2020. Nyní se čeká pouze na vyhlášení ve Sbírce zákonů. Lze předpokládat, že účinnost nastane na počátku roku 2021. Zákon má ale tzv. zpětnou účinnost.
Pokud se vlastník nemovitosti ocitne v exekuci, je prodej jeho majetku zakázán. To je všeobecné pravidlo, které říká, že majetek v exekuci nelze prodávat ani darovat. Existují ovšem výjimky, které prodej povolují. V případě, že dlužník využívá svůj majetek k běžné obchodní činnosti či uspokojování základních životních potřeb svých a osob, ke kterým má vyživovací povinnost, prodávat může.